Napisane przez: dzwigiuslugidzwigowe | 27/11/2011

Historia dźwigów – pierwsze wielkie budowle w historii

Jednymi z pierwszych wielkich budowli w historii człowieka, były piramidy budowane w starożytnym Egipcie. Były to pierwsze budowle, w zbudowaniu których po raz pierwszy pojawiło się coś, co trzeba nazwać „myślą techniczną”. Powstały około 3000 lat przed naszą erą, w założeniu miały być wielkimi niezniszczalnymi budowlami, wykonywanych z ciężkich kamiennych lub marmurowych bloków, co postawiło przed budowniczymi zadania do rozwiązania, takie jak transport poziomy i pionowy wielkich mas materiałów budowlanych.

Piramidę Cheopsa budowano z ogromnej ilości gigantycznych bloków wapiennych, ważących od 2,5 do 15 ton. Cała budowla składa się z ponad 2,3 mln takich bloków, przez co piramida Cheopsa jest najcięższą budowlą stworzoną przez człowieka, mając masę ponad 6 milionów ton. Mimo ogromu, i braku zaawansowanej technologii budowlanej,  piramidę zbudowano z nieprawdopodobną dokładnością. Piramida stoi na sztucznie zrównanym terenie, który odchyla się od idealnie równej poziomej powierzchni tylko o niecałe 2cm. Jest to niemal idealna bryła matematyczna ustawiona bardzo precyzyjnie według kierunków świata.

Stonehenge – jest jedną z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodzi z epoki neolitu oraz brązu. Najprawdopodobniej budowla związana była z kultem księżyca i słońca. Stonehenge składa się z 30 bloków kamiennych zewnętrznego i 49 mniejszych bloków w wewnętrznym kole, wszystkie są bardzo dokładnie wypolerowane, przy pomocy jakichś kamiennych urządzeń.  Każdy z kamieni miał 4 metry wysokości i 2,5 metra grubości, ważąc przy tym około 25 do 40 ton. Zagadką pozostaje w jaki sposób transportowano te kamienie z odległego 130 km dalej kamieniołomu. Prawdopodobnie były one transportowane za pomocą sań i rolek, w każdym razie nie na plecach, lecz przy użyciu w mniejszym lub większym stopniu, czegoś na kształt maszyn budowlanych, choć pewnie wyglądających zupełnie inaczej, niż współczesne, nowoczesne dźwigi i podnośniki.

Budowla w Stonehenge wymagała użycia myśli technicznejJuż te dwa przykłady, obrazują nam, że konieczność transportowania mas o tak dużej wielkości, nawet dla dzisiejszej techniki nie byłoby zadaniem łatwym. Olbrzymia większość prac transportowych była wykonywana wysiłkiem wielotysięcznej rzeszy niewolników, ale miały już zastosowanie proste maszyny, równia pochyła w postaci nasypów ziemnych ceglanych ramp, oraz powstały pierwsze, przenośne, bardzo proste w swojej konstrukcji urządzenia dźwignicowe, proste dźwigi  – protoplaści dzisiejszych podnośników, dzwigów, żurawi budowlanych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: