Napisane przez: dzwigiuslugidzwigowe | 27/11/2011

Historia dźwigów

Od zarania dziejów człowiek stale ulepszał swoje narzędzia pracy, dzięki czemu zdobywał nowe możliwości do coraz skuteczniejszego panowania nad przyrodą, co sprawiało, że życie człowieka stawało się łatwiejsze i pełniejsze.

Oczywiste jest, że szeroko rozumiany postęp techniczny, trwa od prehistorii, od momentu, gdy człowiek pierwotny, po raz pierwszy użył jakiegoś przedmiotu, kija, kamienia czy czegokolwiek jako narzędzia, i trwa po dzień dzisiejszy, z perspektywami rozwoju na całą przyszłą egzystencję człowieka.

Decydującą rolę w rozwoju, wŻuraw dźwig kierat historyczne usługi dźwigowe procesie cywilizacyjnym człowieka miały różne maszyny, od najprostszych po bardzo skomplikowane (czyli rozumiane bardzo szeroko). Pierwszymi skonstruowanymi maszynami przez człowieka były tak zwane maszyny proste, dające ówczesnemu człowiekowi wielkie możliwości w zakresie dźwigania ciężarów, normalnie niemożliwych do realizacji przez pojedynczego człowieka a nawet grupę. Dźwigi, podnośniki, czy inaczej mówiąc pierwsze maszyny budowlane, podniosły efektywność prostej siły wydatkowanej przez pojedynczego człowieka, co pozwoliło na znoszenie pierwszych monumentalnych budowli, które przetrwały po dzień dzisiejszy. Oczywiste jest więc, że dźwigi podnośniki, nie są wynalazkiem najnowszych czasów, ale pod różną postacią, często odbiegającą od naszych wyobrażeń jak powinien wyglądać dźwig, znane były już kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt stuleci temu, już wtedy realizowane były, najczęściej na rozkaz władców epoki, prace związane z dźwiganiem, na które dziś powiedzielibyśmy krótko, usługi dźwigowe.

Żuraw wykorzystujący siłę niewolników obracających kierat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: